Vláda projednala návrh Ministerstva zemědělství na mimořádnou pomoc pro české zemědělce. Ještě letos dostanou navíc národní dotaci ve výši 80 milionů korun, a to k více než 163 milionům, které už mají zajištěny ze zdrojů Evropské unie.

Mimořádná pomoc tak dosáhne asi 243 milionů korun.

Mimořádné pomoci od Ministerstva zemědělství se dostane odvětvím, která jsou kvůli drahé energii, krmivu a hnojivu a situaci na trhu v obtížné pozici. Celkem 243 milionů korun je připraveno pro pěstitele ovoce, zeleniny, chmele a pro chovatele dojnic.

„Cílem našeho návrhu je zlepšit postavení našich pěstitelů a chovatelů na evropském trhu tím, že jim včas vyplatíme podpory, jak to umožnila Evropská unie. Snahou je, aby se tímto okamžitým opatřením zamezilo dalšímu zhoršení situace v zemědělských odvětvích, která nyní čelí problémům, tedy v ovocnářství, zelinářství, sektoru chmele a chovu dojnic. Peníze vyplatíme zemědělcům do konce ledna příštího roku,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Ke třetímu evropskému balíčku mimořádné finanční podpory pro zemědělství, ve kterém získala Česká republika více než 163 milionů korun, přidáme z národního rozpočtu další peníze, konkrétně 80 milionů korun. S evropskou pomocí je to dohromady asi 243 milionů korun.

Mimořádná podpora by měla být pro chovatele částečnou kompenzací za dotační programy směřující na zlepšení životních podmínek v chovu skotu zrušené kvůli nutným úsporám státního rozpočtu. Rozhodnutí o tom, kam bude směřovat mimořádná dotace, je podložené rozborem aktuální situace, a tím, kde bude efektivní a zároveň nejvíce potřebná. Podporu bude vyplácet platební agentura Ministerstva zemědělství Státní zemědělský intervenční fond.

Evropská komise již uvolnila celkem tři balíčky finanční podpory, které byly určené na kompenzaci obtížné situace v zemědělství. Loni dostali zemědělci v ČR jako mimořádnou pomoc 831 milionů korun z národního i evropského rozpočtu. Kladně bylo vyřízeno více než 2,5 tisíce žádostí chovatelů prasat, drůbeže a dojnic i pěstitelů brambor a jablek. Dotace zemědělcům pomohly zmírnit škody způsobené nárůstem cen vstupů, jako byly zvýšené ceny energií, krmiv a pohonných hmot.

Druhý balíček od Evropské komise byl určený na kompenzaci obtížné situace v pěti členských státech u hranic s Ukrajinou. Ty se potýkaly se zvýšenými dovozy některých zemědělských komodit z Ukrajiny, které tak způsobovaly narušení na vnitřním trhu. Třetí balíček pomoci v celkové výši 330 milionů EUR je určen pro zbývajících 22 států EU.

 

 

 

Vojtěch Bílý, tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Aktualizováno

Kalendář

září 2024
Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
   Černostrakaté            Novinky

 2018 1

         Ke stažení zde