Europoslanci schválili strategii Od zemědělce ke spotřebiteli (také Z farmy na vidličku). Zemědělské organizace však strategii kritizovali, obávají se jejích dopadů. Zejména pak zdražování potravin.

Podle webu europarlamentu dnes pro strategii hlasovalo 452 poslanců, 170 bylo proti a 76 se zdrželo hlasování.

„Mrzí nás, že ta strategie prošla v podobě, v jaké byla navržená,“ okomentoval dnešní hlasování pro ČTK mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha. Podle něj europoslanci strategii schválili, i když si uvědomují její dopady.

Evropské zemědělské cíle mimo jiné předpokládají, že do roku 2030 sníží každý z evropských států spotřebu přípravků na ochranu rostlin o 50 procent a minerálních hnojiv o 20 procent.

Ministerstvo zemědělství už dříve požádalo Evropskou komisi, aby předložila hodnocení strategie Od zemědělce ke spotřebiteli. ČR se například nelíbí budoucí plošné snižování ve využívání pesticidů. Zatímco jiné evropské státy spotřebu v posledních letech zvýšily, Česko ji naopak snižovalo.

I evropští poslanci požádali o doplnění dopadů strategie. To je podle Píchy pozitivní zpráva.

Stejně to vidí i prezident Agrární komory Jan Doležal. „Hodnotíme pozitivně, že europoslanci doporučili zohlednit některé dopadové studie, které varují před razantním snížením zemědělské produkce a zvýšením cen potravin pro obyvatele,“ uvedl.

Podle něj bude nyní hlavně záležet na tom, jaký podíl na plnění strategie budou mít jednotlivé členské státy. „Bude velmi záležet na tom, jaký podíl budou mít na plnění cíle této strategie jednotlivé členské státy Evropské unie. Česko dlouhodobě snižuje spotřebu přípravků na ochranu a ošetřování rostlin a minerálních hnojiv a patří v rámci Evropské unie takzvaně k jedničkářům,“ dodal.

Podle Doležala je také potřeba najít rovnováhu mezi cílem EU a výrobou kvalitních potravin pro obyvatele za dostupné ceny.

Proti některým částem strategie se zemědělské organizace vyslovily už v minulém týdnu, svaz se obává zdražování potravin. „U hovězího masa (bude zvýšení ceny) téměř o 60 procent, u vepřového masa téměř o 48 procent, u mléka to bude 36 procent. U obilovin o 12 procent, u olejnin o 18 procent,“ řekl již dříve předseda svazu Martin Pýcha na základě studie z Univerzity a výzkumného centra v nizozemském Wageningenu.

Snížením produkce v Evropě se podle Pýchy zvýší produkce v jiných státech, což povede například k dalšímu odlesňování v Brazílii.

„Komise ale nemá jenom jednu strategii – když se o nich bavíme – tak je tu Strategie pro biodiverzitu, Akční plán pro oběhové hospodářství, Strategie EU pro methan, Akční plán pro nulové znečištění, Fit for 55 nebo Směrnice o obnovitelných zdrojích energie,“ řekl. Svaz dlouhodobě vyzývá Komisi, aby nechala udělat dopadové studie, co bude naplnění všech těchto strategií znamenat.

 

Zdroj: Eurostat, ČTK

Aktualizováno

Kalendář

květen 2024
Po Út St Čt So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
   Černostrakaté            Novinky

 2018 1

         Ke stažení zde