Index SIH pro krávy byl sjednocen a počítá se podle stejného vzorce jako u býků.

Do výpočtu jsou zahrnuty také plodnost a dlouhověkost z metody blending. Každá plemenice má tedy vypočtený a v prohlížeči plemenic zveřejněný index, který vychází z vlastních PH. Pokud kráva ještě nemá vlastní užitkovost, ale je genotypována je u ní použita genomická PH pro daný znak. Kráva, která nebyla genomovaná, musí mít pro výpočet a zveřejnění indexu SIH v prohlížeči plemenic vlastní hodnocení pro produkci a zevnějšek.

Pro zveřejnění krávy v sestavě TOP musí mít kráva exteriér hodnocený bonitérem ČMSCH, a.s. Plemenice, která byla genomovaná, je označena písmenem g a má zveřejněny i hodnoty pro plodnost a dlouhověkost, ostatní mají hodnotu pro dlouhověkost a plodnost převzatu z původu a jejich hodnota se v TOP nezveřejňuje z důvodu nízké spolehlivosti.

Vzhledem k tomu, že dosud měly plemenice za bázi pro výpočet indexu SIH-K jen samostatné výsledky krav, celkový index SIH u krav nyní opticky poklesl oproti staršímu SIH-K. Srovnávají se totiž na „přísnější“ bázi býku, která u SIH zůstává. Obě hodnoty jsou tak nyní porovnatelné.

Podrobné informace k výpočtům najdete na stránkách Plemdatu v sekci Dokumentace – Metodiky stanovení PH

https://www.cmsch.cz/CMSCH.cz/media/lib_Plemdat/SIH.pdf

Akce svazu08.10
2020

Kalendář

září 2020
Po Út St Čt So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Černostrakaté

Novinky

 

 

 

Auta versus krávy

Zemědělská činnost je v současné době často přetřásána v médiích. Jedním ze žhavých témat je i metan, který hospodářská zvířata produkují.

 V následujícím vzdělávacím videu profesora Mitloehnera, odborníka na kvalitu ovzduší je vidět jak je to s koloběhem skleníkových plynů v atmosféře.

Odkaz naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=RW8BclS27aI&feature=youtu.be 

(Pro české titulky je třeba kliknout na zubaté kolečko dole ve videu a zatrhnout titulky čeština)

cows vs cars