O rentabilitě chovu dojnic rozhodují především dva hlavní faktory, a to vstupní ceny, resp. náklady chovu, a výkupní cena mléka.
Výkupní cena je ovlivňována vývojem na evropském a globálním trhu, v minulosti se meziročně poměrně výrazně měnila a lze ji jen obtížně předvídat. Za účelem zjišťování nákladů výroby mléka probíhá ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v. v. i. každoročně nákladové šetření výroby mléka, v rámci kterého jsou od zemědělských podniků sbírána potřebná data. V článku, který vyjde v Černostrakatých novinkách jsou podrobně rozebrány údaje od 71 podniků chovajících dojnice holštýnského skotu.
V tomto souboru dosáhly v roce 2023 celkové náklady výše 112 tis. Kč na krávu a rok. Stejně jako v předchozích letech tvořily i v roce 2023 náklady na krmiva největší nákladovou položku chovu (43 %) a významně se na struktuře nákladů podílely také pracovní náklady, odpisy (krav a majetku) a režie. Odpočet vedlejších výrobků snížil sumu nákladů o 5,4 % na úroveň 106 tis. Kč na krávu a rok, tj. na 10,09 Kč na litr prodaného mléka. Oproti výsledkům za rok 2022 (údaje od 67 podniků) se náklady po odpočtu na krávu a rok zvýšily o 5,3 tis. Kč (+5%) a na litr mléka o 0,18 Kč (+2 %). Meziroční růst průměrné tržní produkce mírně tlumil růst nákladů na litr mléka oproti nákladům na krávu a rok. Náklady výrazně ovlivňuje mj. dosahovaná úroveň tržní produkce mléka na krávu a rok. Podniky s tržní produkcí nad 11,5 tisíc litrů mléka vykázaly o 23 tis. Kč vyšší náklady na krávu a rok, ale zároveň o 0,41 Kč nižší náklady na litr mléka než podniky s produkcí pod 10,5 tis. litrů. Při průměrné výkupní ceně mléka 10,96 Kč za litr bylo bez započtení dotací v průměru dosaženo kladného výsledku hospodaření ve výši 0,86 Kč za litr.
Podrobnější rozbor produkčních a ekonomických ukazatelů za rok 2023 se srovnání s roky minulými bude uveřejněn v článku v Černostrakatých Novinkách č. 2/2024.