Evropský parlament přijal doporučení pro přísnější a účinnější pravidla ochrany zvířat při přepravě živých zvířat. Někteří poslanci si však stěžují na nedostatek ambicí a požadují pevné omezení délky cest. Zákaz transportu živých zvířat však neprošel.

Doporučení, která plénum parlamentu přijalo na svém čtvrtečním (20. ledna) zasedání, vyzývají Evropskou komisi, aby zpřísnila pravidla EU pro přepravu zvířat a uvedla je do souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky. Zákonodárci také chtějí, aby stávající pravidla byla důsledně implementována ve všech členských státech.

„Systémové porušování pravidel během přepravy po léta vedlo k nesnesitelnému utrpení milionů zvířat,“ řekla po hlasování v plénu poslankyně za Zelené Tilly Metz. „Parlament požádal Evropskou komisi, aby předložila nové nařízení s jasnými pravidly,“ vysvětlila s tím, že jednotlivé členské státy byly rovněž vyzvány, aby tvrdě zasáhly proti jakémukoli porušení pravidel. Metz předsedal parlamentnímu vyšetřovacímu výboru pro ochranu zvířat během přepravy (ANIT), který měl za úkol prošetřit obvinění z nedostatečného dodržování pravidel v mnoha státech EU. Výbor byl založen v červnu 2020 a svou práci ukončil v prosinci loňského roku. "Zjistili jsme, že dochází k častému porušování zákona," řekla socialistická europoslankyně Isabel Carvalhaisová, jedna ze zpravodajek výboru.

Dobré životní podmínky zvířat prioritou

Vysvětlila, že během návštěv na místě výbor zjistil, že zvířata jsou přepravována v extrémních podmínkách nebo ve vozidlech pro ně nevhodných, s nedostatečným zásobováním vodou a přetížením. Poslanci by mimo jiné uvítali zpřísnění podmínek pro přepravu živých zvířat, včetně omezení teploty, vlhkosti a hladiny čpavku ve vozidlech. 

Pravidla týkající se doby a podmínek přepravy zvířat se musí zpřísnit, uvedli poslanci ve zvláštním parlamentním výboru poté, co zjistili četná porušení stávajících pravidel pro dobré životní podmínky zvířat. Kromě toho vyzvali k úplnému omezení transportů živých zvířat a místo toho usilovali o transport genetického materiálu nebo mrtvých těl a masa. Pro zajištění účinnějších kontrol zákonodárci také navrhli, aby byly na vozidlech instalovány CCTV kamery.

Komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakideová v projevu před plénem uvedla, že Komise zohlední doporučení během probíhající revize právních předpisů EU v oblasti dobrých životních podmínek zvířat. „Dobré životní podmínky zvířat jsou prioritou strategie EU z farmy na vidličku, která odráží jasnou veřejnou poptávku po zlepšení kvality života zvířat,“ řekla Kyriakideová. Oznámila také, že kromě revize příslušného nařízení Komise pracuje na krátkodobých opatřeních, včetně posílených kontrol přepravy po moři.

Z pohledu ochránců zvířat i Zelených však doporučení přijatá ve čtvrtek nejdou dostatečně daleko, protože plénum hlasovalo proti tvrdému osmihodinovému limitu pro trvání jakékoli přepravy živých zvířat. Místo toho se zákonodárci rozhodli omezit cesty pouze pro určité skupiny zvířat.

Přísnější pravidla „nejsou možná“

Tilly Metz z The Green vyjádřila zklamání nad rozhodnutím. Osmihodinový limit byl podle ní „jednou z nejdůležitějších výzev ke zlepšení“. Na druhou stranu zastánci flexibilnějšího pravidla tvrdili, že tvrdý strop není proveditelný. "V mnoha případech je to technicky nemožné vzhledem ke geografickým a infrastrukturním omezením, kterým mnoho regionů čelí," řekl Carvalhais. K dalšímu zkrácení doby trvání cest by bylo potřeba nejprve vybudovat hustší síť malých regionálních jatek, dodala.

Bojovníci za dobré životní podmínky zvířat rovněž vyzvali k úplnému zákazu vývozu živých zvířat do třetích zemí mimo EU. „Případy obrovské krutosti ve třetích zemích jsou hlášeny znovu a znovu, ale pro EU je nemožné prosadit své právní předpisy na ochranu zvířat za svými hranicemi,“ řekla Olga Kikou, vedoucí Compassion in World Farming. Poslanci se však rozhodli proti zákazu a místo toho navrhli přísnější systém kontrol vývozu ze třetích zemí. „Chápu, že je to pro mnohé z vás ožehavé téma, ale musíte pochopit, že mnoho farmářů je závislých na tomto konkrétním obchodu,“ řekl konzervativní poslanec Daniel Buda a dodal, že evropský sektor chovu zvířat vygeneroval každý rok zisk 168 miliard eur. rok.

Tento názor potvrdili i zástupci zemědělců. Přeprava živých zvířat „hraje zásadní roli při zachování ekonomické síly a sociální životaschopnosti území, přičemž hlavní produkční oblasti se v mnoha případech nacházejí ve vylidněných nebo téměř vylidněných oblastech“, uvedlo v prohlášení evropské sdružení farmářů COPA-COGECA.

Zdroj: Euractiv

Aktualizováno

Kalendář

květen 2024
Po Út St Čt So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
   Černostrakaté            Novinky

 2018 1

         Ke stažení zde