Aktuality
Junior team holštýnského skotu ČR je sdružení mladých chovatelů a příznivců holštýnského skotu pod hlavičkou Svazu chovatelů holštýnského skotu ČR, z.s., jehož členy jsou děti a mládež do 26 let věku, kteří mají zájem o chov holštýnského skotu, a chtějí se naučit správné péči o zvířata, jejich přípravu na výstavy a zajištění jejich prezentace na výstavách. Součástí tohoto doplňkového vzdělávání je i všeobecný přehled o chovu dojeného skotu, šlechtění, práci v chovu zvířat, potažmo i významu celého zemědělství.
Cílem práce s mladými členy Junior teamu je rozvíjet dovednosti a znalosti v péči o zvířata, naučit připravovat jalovice a krávy na výstavy a podnítit zájem o práci v chovu holštýnského skotu i do budoucna.
Aktivity
Junior team se bude scházet dle jednotlivých kategorií několikrát ročně v návaznosti na možnosti a potřeby i s ohledem na plánované výstavy či soutěže. Místo, kde se Junior team sejde bude vždy předem ohlášeno na webové stránce Svazu chovatelů holštýnského skotu, facebooku či instagramu a informaci získají členové i prostřednictvím e-mailu. V průběhu školního roku se budou akce konat s ohledem na výuku a možnosti rodičů mladší kategorie o víkendech, případně pro starší s možností uvolnění ze školy i v průběhu týdne. Přes prázdniny se uskuteční také několikadenní kemp.
Plánované aktivity v rámci setkání Junior teamu:
- Workshopy
- Exkurze do zajímavých chovů
- Fitérské kempy
- Soutěž mladých fitérů
- Pomoc chovatelům s přípravou zvířat na výstavy
Členství
Členství v Junior teamu je bezplatné. Všechny akce konané pod Junior teamem se konají pouze pro členy Junior teamu, případně pro jejich rodiče (kategorie do 14 let). Pro členství je nezbytné vyplnit řádně document přihlášku (41 KB) a zaslat ji podepsanou a naskenovanou na e-mail koordinátora Junior teamu (viz kontakty). Členy Junior teamu mohou být pouze děti a mládež do věku 26 let a zástupci jmenovaní do vedení Junior teamu. Členství v Junior teamu je časově omezené do 26 let, poté dojde k automatickému ukončení členství.
V případě neúčasti na akcích a zároveň nekomunikace déle než dva roky si Svaz vyhrazuje právo členství ukončit. K ukončení členství ze strany Svazu může dojít také v případě hrubého porušení kázně, případně z jiných závažných důvodů. Každý člen Junior teamu má kdykoliv právo členství ukončit na základě písemného oznámení (e-mailem).
Věkové kategorie:
- Do 14 let
- 15 – 17 let
- 18 – 26 let
Kategorie do 14 let:
Členství v Junior teamu potvrzují rodiče. Účast na akcích je možná pouze s rodiči či jiným zástupcem, který za dítě převezme zodpovědnost.
Kategorie do 17 let:
Členství v Junior teamu potvrzují rodiče.
Financování:
Členství v Junior teamu je bezplatné. Jednotlivé akce si budou účastníci dle domluvy před každou akcí hradit sami (doprava, ubytování, strava). Významnější akce dle možností podpoří Svaz, případně některé další organizace.
Akce
Letní škola pro mladé chovatele Lanškroun 31.7. - 3.8.2023
V letošním roce se Letní škola pro mladé chovatele uskutečnila v Lanškrouně v termínu 31. července až 3. srpna a účastnilo se jí za všechna dojená plemena na 44 studentů a mladých chovatelů ze všech koutů naší země i ze Slovenska.
Závěrečné soutěže ve vodění se účastnilo 18 mladých chovatelů holštýnského skotu, plemen jersey a brown swiss. V první skupině účastníků se nejlépe umístila Lucie Šodková, druhé místo patří Vanese Spudilové a třetí pozici obsadila Julie Charvátová. Ve druhé skupině nejlépe zabojovala Vanda Keřková, druhé místo obsadila Tereza Parusová a třetí příčku Barbora Malá.
Jelikož Letní škola nebyla jen o vodění, ale studenti se po celou dobu věnovali péči o zvířata od přípravy beddingu, mytí, stříhání i finálnímu fittingu, byli ohodnoceni také cenou „The best Young breeder.“ V první skupině zvítězila Daniela Martínková, druhé místo patří Barboře Malé a třetí příčku obsadil Dominik Jan Bárta. V druhé kategorii se na první místo probojovala Vanda Keřková, druhé místo patří Andreji Čabákovi a třetí příčku obsadila Kristýna Čmielová.
Letní škola proběhla ve spolupráci se Svazem chovatelů málopočetných dojených plemen reprezentovanou Ing. Petrem Zajíčkem, kterému tímto velmi děkujeme za spoluorganizaci. Velké poděkování také míří na školní statek v Lanškrouně, který nám zapůjčil své prostory a zvířata na celé 4 dny, jmenovitě pak Ing. Davidovi Hruškovi a Lucii Hrdličkové, která zvířata připravovala. Za spoluorganizaci děkujeme také Ing. Tereze Dodávkové a Ing. Hance Vlčkové ze Svazu chovatelů českého strakatého skotu, který souběžně pořádal druhou část školy pro mladé chovatele určenou pro zájemce práce s českým strakatým skotem
Naše poděkování míří také k našim partnerům za podporu akce: polečnostem Schaumann, s.r.o., MTS spol. s r.o., Desinsekta s.r.o., V.Racek s.r.o., Generali Česká pojišťovna, ČMSCH a.s., Janu Chroustovi a v neposlední řadě také ministru zemědělství Marku Výbornému a hejtmanovi Pardubického kraje Martinu Netolickému nejen za udělenou záštitu, ale také za osobní návštěvu naší akce.
fotogalerii celé akce naleznete zde: https://eu.zonerama.com/CzechHolstein/Album/10167564
Soutěž dětí s telaty a juniorů s jalovicemi v rámci MVHZV v Brně duben 2023:
V sobotu 22. dubna 2023 se v rámci prvního dne Národní výstavy hospodářských zvířat v Brně uskutečnila soutěž dětí a juniorů v předvedení telat a jalovic, která během Mezinárodního dne Země ukázala návštěvníkům lásku ke zvířatům mladých chovatelů.
Soutěže se zúčastnilo 64 dětí a juniorů, kteří se utkali celkem v osmi kolech soutěže rozdělené podle věku a ve starších kategoriích i dle plemen. Samostatnou kategorií byli soutěžící s holštýnskými jalovicemi. Hodnocení se ujal italský sudí Massimo Capra, role překladatelky pak Blanka Dřízhalová.
V první smíšené kategorii dětí s telaty se nejlépe umístila sedmiletá Eliška Havlinová ze ZS Vilémov a.s., která ve velké konkurenci 12 dětí vybojovala čtvrté místo. Za holštýnská kola kategorii do 15 let nejlépe ovládla Lucie Hušvárová z Farmy Hole, v kategorii do 20 let byla nejúspěšnější Karolína Hloušková a kategorii do 26 let jednoznačně ovládla Kateřina Cihlářová.
Vítězové získali dárky od Svazu chovatelů holštýnského skotu ČR, Zemědělského svazu ČR, Profi Pressu a společností VVS Verměřovice, CRV, Fides Agro, Mikrop Čebín, Agropartner, MTS, Chovservis a v neposlední řadě také od společnosti Racek, která navíc věnovala vítězům nejstarších kategorií poukaz v hodnotě 2500,- na výběr zboží z jejich nového e-shopu k výstavnictví. ČMSCH pro všechny účastníky připravila ušní známky se jmény.
Kompletní výsledky zde: https://www.holstein.cz/cz/clanky/vystavy-a-seminare/379-soutez-deti-a-junioru-brno-2023
Fotogalerie zde: https://eu.zonerama.com/CzechHolstein/Album/9701728
Children kemp Lysá nad Labem březen 2023:
Podrobnosti o uskutečněném kempu pro děti do 14 let v Lysé nad Labem zde:
https://www.inplem.cz/index.php/aktuality/299-dnesnim-dnem-stredou-zacal-jarni-zemedelec-v-lyse
Akce uskutečněné v roce 2022:
Juniorská soutěž ve vodění v Lysé nad Labem 6.10.2022
Fotogalerie zde: https://eu.zonerama.com/CzechHolstein/1156495
Evropská škola mladých chovatelů Battice 31. srpna - 4. září 2022
Fotogalerie zde: https://eu.zonerama.com/CzechHolstein/Album/8906193
Letní škola Junior teamu v Poděbradech 16. - 18. srpna 2022
Fotogalerie: https://eu.zonerama.com/Azarah/Album/8808290
Podporují nás
HLAVNÍ PARTNER JUNIOR TEAMU
Medailonek firmy:
Naše hvězdy pro úspěch: SCHAUMANN-koncept
Tajemství naší trvale vysoké úrovně kvality spočívá v dokonalé souhře několika pilířů, na nichž je naše společnost založena:
- Individuální poradenství
- Výzkum zaměřený na praxi
- Inovativní výrobky
- Udržitelné využívání zdrojů
- Mezinárodní síť
Toto je "SCHAUMANN-koncept". Šestá hvězda představuje úspěch ve stáji.
1. Individuální poradenství
Každý zemědělský podnik je jedinečný. Stanovit jeho individuální požadavky a sladit je s výživou a krmením v rámci SCHAUMANN-konceptu je jedním ze základních úkolů obchodního zástupce. Distribuci našich výrobků zajišťují výhradně SCHAUMANN-odborní poradci. Mají odborné znalosti v oblasti výživy, chovu zvířat, hygieny, technologie výroby a v případě potřeby vypracovávají individuální koncepty výživy a krmení. Další specialisté jsou k dispozici pro poradenství v oblasti řízení.
2. Výzkum zaměřený na praxi
Vyvíjíme pro Vás produkty, které jsou kombinací nejnovějších vědeckých poznatků, nejvyšší úrovně kvality a hospodárnosti. Probiotika schválená v EU, program biologických silážních přípravků, vývoj různých účinných látek, speciální výrobky a rozsáhlý program krmných kyselin jsou jen několika příklady naší úspěšné práce a našeho přesvědčení, že věda a praxe by měly tvořit neoddělitelný celek.
3. Inovativní výrobky
Náš sortiment je stejně rozmanitý a individuální jako zemědělská praxe: zahrnuje směsi minerálních a účinných látek pro doplnění krmné dávky, přizpůsobené zvláštním situacím a fázím užitkovosti jako je březost, laktace, odchov nebo výkrm. Vlastní vývoj krmných kyselin a probiotik. Biologické silážní přípravky na bázi bakterií mléčného kvašení. Všechny tyto výrobky však mají jedno společné: jsou jedinečně inovativní a mají nejvyšší kvalitu.
4. Udržitelné využívání zdrojů
Od svého založení cítí společnost odpovědnost za ochranu životního prostředí pro budoucí generace. Vývoj inovativních výrobků a udržitelných způsobů výroby je proto nedílnou součástí firemní strategie. Řízení udržitelného rozvoje se uplatňuje v oblastech energie a klimatu, rentability, společenské odpovědnosti a dobrých životních podmínek pro zvířata. Cílem je ještě efektivnější využívání dostupných zdrojů, jak společností SCHAUMANN, tak jejími zákazníky a zároveň ekologické a sociálně odpovědné chování.
5. Mezinárodní síť
SCHAUMANN, to je 16 úspěšných sesterských společností a 40 partnerských organizací. Výměna informací v rámci SCHAUMANN-skupiny poskytuje vzájemné podněty pro vývoj nových výrobků i optimalizaci SCHAUMANN-konceptů. Integrace v celosvětově působícím Huelsenberg Holdingu vytváří ekonomický základ pro to, aby byla společnost i v budoucnu úspěšná na světových trzích.
PARTNEŘI JUNIOR TEAMU
Kontakty
Svaz chovatelů holštýnského skotu ČR, z.s.
Organizace:
Ing. Soňa Jelínková
Tel: 604 818 093
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Garant odborné přípravy:
Michaela Plotová
Tel: 725 425 982
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.holstein.cz
Nalezenete nás na Facebooku
Holštýnský analyzátor je webová aplikace, která umožňuje vyhledávání a třídění aktivních býků a prohlížení plemenných hodnot a nahrazuje původní Bullselektor. Odkaz na Holštýnský analyzátor naleznete v zápatí webu Svazu chovatelů holštýnského skotu ČR, z.s. na www.holstein.cz.
Odkazy na zajímavé a užitečné webové stránky a aplikace
Databáze a aplikace:
Databáze plemenic |
|
eSkot |
|
Bullselector |
|
iGenetika |
Státní správa:
![]() |
Ministerstvo zemědělství ČR |
|
|
Státní zemědělský intervenční fond |
|
![]() |
Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond |
|
![]() |
Ústřední kontrolní a zemědělský ústav |
|
![]() |
Státní veterinární správa ČR |
|
![]() |
Česká plemenářská inspekce |
|
![]() |
Státní ústav pro kontrolu léčiv |
Organizace:
![]() |
Českomoravská společnost chovatelů a.s. |
|
![]() |
Agrární komora ČR |
|
![]() |
Zemědělský svaz ČR |
|
![]() |
Asociace soukromého zemědělství ČR |
|
![]() |
Společnost mladých agrárníků České republiky |
Výzkumné ústavy:
![]() |
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. |
|
![]() |
Výzkumný ústav veterinárního lékařství |
|
![]() |
Výzkumný ústav pro chov skotu, s.r.o. |
|
![]() |
Výzkumný ústav pícninářský spol s.r.o. Troubsko |
Univerzity:
![]() |
Česká zemědělská univerzita v Praze |
|
![]() |
Mendelova univerzita Brno |
|
![]() |
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích |
Mezinárodní organizace:
![]() |
Interbull |
|
![]() |
European Dairy Farmers |
|
![]() |
World Holstein Friesian Federation |
|
![]() |
The European Holstein and Red Holstein Confederation | https://www.euholsteins.com/ |
![]() |
European federation of animal science |
|
![]() |
Eurogenomics |
|
![]() |
ICAR | https://www.icar.org/ |
Zahraniční chovatelské svazy a organizace:
![]() |
Slovenská holsteinská asociácia |
|
![]() |
Plemenárské služby SR, š.p. |
|
![]() |
Holstein UK |
|
![]() |
Deutscher Holstein Verband e.V. |
|
![]() |
Holstein Association of Canada |
|
![]() |
Holstein Association USA |
|
![]() |
Canadian Dairy Network | https://www.cdn.ca/home.php |
![]() |
Council on Dairy Cattle Breeding | https://www.uscdcb.com/ |
Plemenářské společnosti
![]() |
AGRO - Měřín, a.s. | http://www.agro-merin.cz/ |
![]() |
Alta Czech, s.r.o | http://altagenetics.cz/ |
![]() |
BURSIA PRAHA, s.r.o. | http://www.bursia.cz/ |
![]() |
CBS Genetics s.r.o. | https://www.cbsgen.cz/ |
![]() |
CRV Czech Republic, spol. s r. o. | http://www.crvcz.cz/ |
![]() |
GENOSERVICE Corp. a.s. | https://www.genoservice.com/ |
![]() |
Gensemex | http://www.gensemex.cz/ |
![]() |
GGI CZECH s.r.o. | http://www.ggi-czech.cz/cz/ |
![]() |
Chovatelské družstvo Impuls | https://www.chdimpuls.cz/ |
![]() |
CHOVSERVIS, a.s. | http://www.chovservis.cz/ |
![]() |
Inplem | https://www.inplem.cz/index.php |
![]() |
ISB Genetic, s.r.o. | http://www.isbgenetic.cz/ |
![]() |
Jihočeský chovatel, a.s. | http://www.jchovatel.cz/ |
![]() |
MTS spol. s.r.o. | https://mtssro.cz/ |
![]() |
Natural, s.r.o. | http://www.naturalgenetics.cz/ |
![]() |
Plemko, s.r.o. | http://www.plemko.cz/ |
![]() |
Plemo, a.s. | http://www.plemo.cz/ |
![]() |
ProBovin s.r.o. | http://abspb.cz/ |
![]() |
ProgresGen s.r.o. | http://progresgen.cz/ |
![]() |
Reprogen, a.s. | http://www.reprogen.cz/ |
Václav Šaloun - INSEMINA |
||
![]() |
Zooservis a.s. | https://zooservis.net/ |
Obchod se zvířaty
Animalco a.s. | https://www.animalco.cz/en |
JOKA-Mareček s.r.o. | https://www.jokamarecek.cz/obchod-se-zviraty/ |
Cattle Market s.r.o. | https://www.cattlemarket.eu/en |
AGRO ROYAL s.r.o. | https://www.agroroyal.cz/ |
AGWO Services, s.r.o. | https://www.agwo.cz/obchod-s-dobytkem/ |
KB-AGROEXPORT s.r.o. | http://kb-agroexport.cz/ |
Budweiser Export - Import s.r.o. | https://www.budweisercb.com/ |
Inplem s.r.o. | https://www.inplem.cz/index.php/nase-sluzby/nakup-a-prodej-zvirat |
ISB - GENETIC s.r.o. | http://www.isbgenetic.cz/sluzby/obchodni-cinnost/ |
Radek Michal s.r.o. | https://radekmichal.cz/ |
Bovimeister-CZ s.r.o. | http://www.bovimeister.cz/en/contact/ |
Danimpex Trade International, s.r.o. | |
Ing. Tomáš Vak | |
VÁCLAV MAXA, S.R.O. |
Holštýnský skot patří mezi nejrozšířenější kulturní plemena na světě. Jedná se o plemeno s vysokou mléčnou užitkovostí. Známé je také jako holštýnsko-fríský či černostrakatý skot.
Původ: Německo: oblast Fríska, Šlesvicko-Holštýnska a Dánska: oblast Jutska
Rozšíření: celý svět, zejména Severní Amerika, Evropa a Austrálie
Barva: černo-bílá; v malém procentu – recesivně homozygotní červeno-bílá tzv. red holštýn
Tělesný rámec: velký
Výška krav v kříži v dospělosti: 151 – 155 cm
Hmotnost krav v dospělosti: 680 – 720 kg
Věk při I. otelení: 23 – 27 měsíců
Mezidobí: 394 dní (KU 2021/2022)
Průměrná užitkovost v ČR: 10 544 kg, 3,87 % tuku a 3,38 % bílkovin (KU 2021/2022)
Historie svět
Holštýnské plemeno patří do skupiny nížinných plemen. Postupem času se stalo nejpočetnější populací z kulturních plemen na světě. Jedná se také o plemeno s nejvyšší mléčnou užitkovostí, které bývá využíváno při zvelebování plemen místního a lokálního významu a také při vzniku nových plemen.
Černostrakatý skot pochází ze severozápadní Evropy (oblast Fríska, Šlesvicko-Holštýnska a Jutska).
Rozvoj plemene v Evropě
Podle literárních údajů se zde z různých místních populací postupně vyvinulo v 17. až 19. století černobílé plemeno. Díky přímořskému klimatu s dostatkem srážek rovnoměrně rozdělených v průběhu roku a dlouhému pastevnímu období se rychle rozvíjely užitkové vlastnosti. Snahy o urychleném zlepšování užitkových vlastností vedly k rozvoji řízené plemenářské činnosti. Významnou roli v tomto procesu sehrálo zakládání plemenných knih (Holandsko 1874, Německo 1876, Dánsko 1881), dále pak zavádění kontroly užitkovosti, hodnocení zevnějšku a později uplatňování metod kontroly dědičnosti.
Postupně se tento skot rozšiřoval do celého světa. Rozdílné přírodní a ekonomické podmínky jednotlivých kontinentů, ale i odlišné chovné cíle, vedly ke vzniku odlišných biotypů či užitkových typů. Někdy byly označovány jako samostatná plemena. V pozdějším období na základě různých odborných studií a genetických analýz, převážil názor, že je možné hovořit o jednom plemeni.
V Evropě bylo plemeno šlechtěno na exteriérově vyvážený typ, středního rámce (131–132 cm v kohoutku) s velmi dobrou mléčnou produkcí, vyšším obsahem mléčných složek a dobrým osvalením.
Holštýn v Americe
Dosti odlišným způsobem se vyvíjel černostrakatý skot na území Severní Ameriky. S příchodem osadníků se zvýšila poptávka po mléce. Spotřeba masa byla dostatečně zabezpečena masnými plemeny. Pozornost se proto soustředila na černostrakatý holštýnsko-fríský skot, který vynikal mléčnou produkcí. Při výběru zvířat k plemenitbě byla dávána přednost mléčnému užitkovému typu a většímu tělesnému rámci. Holštýnsko-fríské plemenné knihy byly založeny 1884 v Kanadě a o rok později v USA. Později se pro zvířata severoamerické provenience vžilo označení holštýnský skot.
Také v dalších zemích se v 50. až 60. letech minulého století proces šlechtění začal orientovat na holštýnský skot. Vedla k tomu zvýšená poptávka po mléce a mléčných výrobcích, růst ceny pracovní síly, ale zejména tlak na ekonomiku výroby mléka. Rozdíl v užitkovosti mezi evropskými a severoamerickými populacemi však činil cca 2 000 kg mléka. Nové biotechnické metody v reprodukci, zejména rozvoj inseminace a konzervace semene hlubokým mražením, umožnily významně urychlit proces šlechtění.
Chovatelé černostrakatého plemene v evropských, ale i dalších zemích, začali masově využívat semeno býků holštýnského plemene z Ameriky. Holštýnský genofond se rozšířil do Evropy a dalších světadílů.
Došlo také ke změně orientace na mléčný typ zvířat, k určitému ujednocení šlechtitelských programů a také ke změně názvu plemene v celé řadě zemí na holštýnské plemeno.
Plemeno je charakteristické černostrakatým zbarvením s černou hlavou, která má většinou bílou hvězdu nebo lysinu. Některá zvířata jsou nositelé recesivní alely, která dává zvířatům s homozygotně recesivním založením červenostrakaté zbarvení. Pro tato zvířata se vžilo označení červený holštýnský skot (Red Holstein). V posledních desetiletích jsou tato zvířata využívána k zušlechťování zejména strakatých kombinovaných plemen, ale také červenostrakatých a hnědých plemen.
V průběhu uplynulých desetiletí se holštýnské plemeno stalo nejvýznamnějším dojeným plemenem skotu s jednostranným zaměřením na mléčnou produkci. Bezesporu se tak stalo díky intenzivnímu šlechtění na mléčnou produkci, velmi dobré přizpůsobivosti k rozmanitým podmínkám chovu, zlepšování podmínek vnějšího prostředí, především výživy a celkového managementu stád.
Díky uvedeným vlastnostem si holštýnský skot získal oblibu na většině kontinentů. Chován je od severských oblastí u polárního kruhu až po teplé oblasti rovníkového pásma. K chovatelsky nejvýznamnějším dnes patří oblast Severní Ameriky (USA, Kanada), Evropy (Německo, Francie, Holandsko, Dánsko, Anglie, Itálie, Španělsko), Austrálie a Nový Zéland.
Více informací:
Historie ČR
První informace o chovu černostrakatého skotu na území dnešní ČR se datují od roku 1830. Větší rozsah dovozů byl zaznamenán v letech 1870–80, kdy byla požadována zvýšená výroba mléka. Celkový stav černostrakatého nížinného skotu byl v roce 1931 odhadován na 8 000 kusů. Plemeno však bylo náročnější a tak tradovaly názory, že toto plemeno se do našich podmínek nehodí. Uplatnění našlo především na výdojných hospodářstvích velkostatků, u drobných zemědělců nebyl o jeho chov větší zájem také proto, že bylo rozšířeno využívání skotu k tahu. V průběhu druhé světové války a těsně po jejím skončení bylo plemeno téměř zlikvidováno.
Další etapa rozšiřování černostrakatého skotu přichází po druhé světové válce. Nevyhovující podmínky chovu však bránily jeho většímu rozšíření. Rozsáhlejší dovozy byly realizovány v letech 1960–70 z Dánska, Holandska, NSR a v menší míře z Kanady. Dovezeno bylo více než 19 tisíc jalovic. Přestože nebyla nakupována nejlepší plemenná zvířata, jejich přednosti ve výkonnosti a užitkovém typu byly zřejmé. V dalším období byly investice do šlechtění značně omezené. V roce 1980 bylo chováno více než 25 tisíc krav a černostrakaté plemeno tak představovalo pouze 1,83 % celkového stavu krav. Zvířata vynikala zejména výbornou mléčnou užitkovostí v porovnání s domácím plemenem při horších parametrech užitkovosti masné.
Vytváření vlastní černostrakaté populace prostřednictvím dovozů březích jalovic nebylo z důvodu nedostatku devizových prostředků možné. Navíc politické prostředí tomu nebylo nakloněno. Na druhé straně zkušenosti s dovozy ze 60–70 let ukazovaly přednosti plemene a jeho perspektivu. Krávy vynikaly užitkovostí, adaptabilitou a pevnou konstitucí.
Na základě experimentálního ověření bylo rozhodnuto o dvou formách křížení:
a) střídavé křížení českého strakatého a černostrakatého plemene. V otcovské pozici se střídali býci obou plemen.
b) převodné křížení mělo za cíl vytvoření domácí černostrakaté populace skotu bez velkých nároků na devizové prostředky. Započato bylo v roce 1973, kdy bylo do křížení zapojeno 23 tis. krav a jejich počet se rychle zvyšoval.
Politická representace podporovala spíše střídavé křížení. Panoval názor, že převodným křížením dojde ke ztrátě masné produkce. Byly zde také obavy, že dojde k vytvoření konkurenčního plemene pro domácí kombinované plemeno. Převodné křížení podporované i názorem odborných kruhů se vzhledem k zájmu chovatelů však stále více prosazovalo. V roce 1990 již bylo v převodném křížení 231 tis. krav. Poslední vlna dovozů se uskutečnila v letech 1991–6, kdy bylo dovezeno více než 20 tisíc březích jalovic za významné dotační podpory státu. Importována byla kvalitní zvířata, která se stala základem řady vynikajících stád.
Za uplynulých padesát let se holštýnské plemeno v ČR rozvíjelo za využití domácích plemenných zvířat a imigrace genů v souladu s mezinárodním vývojem. Dovezlo se celkem více než 25 tisíc plemenných jalovic, několik tisíc embryí, 200 plemenných býků a více než 1 mil. inseminačních dávek ze zemí s vyspělým chovem holštýnského plemene. Plemeno je dlouhodobě šlechtěno pro ekonomicko-výrobní podmínky produkce mléka v ČR.
Holštýnský skot včetně kříženek je v současné době nejvíce zastoupenou plemennou skupinou dojeného skotu v České republice. V kontrolním roce 2021/2022 činil podíl 60,8 % z celkového stavu dojených krav. V kontrole užitkovosti bylo evidováno celkem 209 046 krav holštýnského skotu včetně kříženek z převodného křížení. Z toho bylo čistokrevných černostrakatých holštýnských krav 179 301 a 5 891 červených holštýnských. Užitkovost holštýnských krav v KU dosáhla v kontrolním roce 2021/2022 celkových 10 544 kg mléka s 3,87 % tuku a 3,38 % bílkovin.
Více informací:
pdf Speciál SCHHS 20 let (2.85 MB)
Chovný cíl
Cílem šlechtění holštýnského skotu je dlouhodobě systematické zlepšování celkové rentability chovu v podmínkách ČR na základě genetického zlepšování vlastností zvířat. Systematické šlechtění a současné vytváření vhodných podmínek chovu směřuje k získání bezproblémové a rentabilní dojnice s dostatečnou výkonností a dlouhověkostí.
Dosažení potřebné rentability chovu dojnic v podmínkách ČR předpokládá kromě vysoké mléčné užitkovosti a zachování dobrého obsahu mléčných složek i dobrou úroveň funkčních vlastností jako je plodnost, zdraví a funkční utváření zevnějšku. Z hlediska plodnosti a zdraví je cílem pravidelné zabřezávání a produkce životaschopných telat, odolnost proti mastitidám a dalším onemocněním.
Funkční zevnějšek krávy je charakterizován vhodným utvářením tělesných partií, zejména vemene a končetin, které umožňuje bezproblémový chov zvířat v používaných systémech technologie ustájení a dojení v ČR. Dostatečná kapacita těla a konverze krmiv je předpokladem příjmu a využití velkého množství statkových krmiv. Selekce na funkční znaky sleduje zlepšení dlouhověkosti zvířat a omezení nákladů při dostatečně vysoké mléčné užitkovosti.
pdf Šlechtitelský program holštýnského skotu 2019 (3.98 MB)
pdf Realizace šlechtitelského programu 2021 (841 KB)
Počty zvířat v KU
K 31. 12. 2021 se v ČR chovalo celkem 1 419 707 ks skotu, z nichž bylo 359 070 krav dojených plemen. Do kontroly užitkovosti bylo zapojeno v kontrolním roce 2021/2022 celkem 343 916 dojnic, tedy cca 95,8 % stavů dojených krav.
V roce 1995 bylo v KU zapojeno 667 973 krav dojených plemen. V porovnání s tím dosahují stavy v roce 2022 pouhých 51,9 %. Pokles počtu chovaných dojnic je tedy markantní.
Zastoupení holštýnského skotu mezi dojenými plemeny však narůstá. V kontrolním roce 2021/2022 již činil procentický podíl 60,8 %, tedy 209 046 holštýnských krav z celkových 343 916 dojených krav v KU. V roce 1980 přitom zastoupení černostrakatého plemene dosahovalo pouhých 1,83 %.
Výsledky kontroly užitkovosti podrobněji zde
Užitkovost
Užitkovost holštýnského skotu se za několik desetiletí významně navýšila, což je dáno jednak obrovským genetickým potenciálem zvířat, intenzivním šlechtěním, ale také navyšováním celkové úrovně chovu od kvality ustájení, kvality výživy až po celkový management chovu.
Užitkovost holštýnských krav včetně kříženek v KU v roce 2022 dosáhla v průměru na 10 544 kg mléka, s 3,87 % tuku a 3,38 % bílkovin. Se zvyšující se užitkovostí narůstají i kg T+B.
Výsledky kontroly užitkovosti zde
Ročenky CZ/UK
Ročenka Holštýnský skot v ČR
pdf Holštýnský skot v ČR 2022 (5.39 MB)
Ročenky inseminace Ročenky kontroly užitkovosti
pdf Ročenka inseminace 2022 (3.01 MB) | pdf Ročenka kontroly užitkovosti 2022 (2.46 MB) |
pdf Ročenka inseminace 2021 (3.06 MB) | pdf Ročenka kontroly užitkovosti 2021 (2.34 MB) |
Annual report
pdf Annual report 2022 (3.15 MB)
pdf Annual report 2021 (49.83 MB)
pdf Annual report 2020 (15.34 MB)
pdf Annual report 2019 (19.31 MB)
pdf Annual report 2018 (12.38 MB)
pdf Annual report 2017 (2.05 MB)
pdf Annual report 2016 (12.91 MB)
pdf Annual report 2015 (17.34 MB)
pdf Annual report 2014 (1.68 MB)
pdf Annual report 2013 (1.61 MB)
Porody
Zde naleznete informace o plemenných hodnotách býků, TOPky a žebříčky býků používaných v České Republice včetně užitečných odkazů.
Žebříčky a PH býků
PH zdraví pro býky
spreadsheet PH zdraví pro býky se jmény 8_2023 (108 KB)
Aktuální TOP a PH býků naleznete na eSkotu, kde je k dispozici i archiv od roku 2020:
TOP SIH býci, genomická TOP býků, domácí býci i dle gSIH
případně jsou ke stažení na
https://www.cmsch.cz/plemdat/sestavy/byci/plemeno-h/
Archiv:
Rok 2020
spreadsheet Domácí býci dle gSIH 2020 08 (4.94 MB)
spreadsheet Genomická TOP 100 2020 08 (29 KB)
spreadsheet TOP 100 býků dle SIH 2020 08 (32 KB)
spreadsheet Domaci byci dle SIH 2020 08 (25 KB)
spreadsheet Domácí býci dle gSIH 2020 04 (5.36 MB)
spreadsheet Genomická TOP 100 2020 04 (29 KB)
spreadsheet TOP 100 býků SIH 2020 04 (34 KB)
spreadsheet Domácí býci dle SIH 2020 04 (24 KB)
spreadsheet Genomická TOP 100 2020_02 (29 KB)
spreadsheet Domácí býci dle gSIH 2020_02 (5.36 MB)
Rok 2019
spreadsheet TOP 100 býků dle SIH 2019_12 (34 KB)
spreadsheet Domácí býci dle SIH 2019_12 (26 KB)
spreadsheet TOP 100 býků dle gSIH 2019_12 (29 KB)
spreadsheet Domácí býci dle gSIH 2019_12 (24 KB)
spreadsheet Genomická TOP 100 2019 10 (28 KB)
spreadsheet Domací býci dle GSIH 2019 10 (24 KB)
spreadsheet Top 100 býků SIH 2019 08 (33 KB)
spreadsheet Domácí býci dle SIH 2019 08 (24 KB)
spreadsheet Genomická top 100 2019_08 (28 KB)
spreadsheet Domácí býci GSIH dle 2019 08 (34 KB)
spreadsheet TOP 100 býků dle GSIH 2019 06 (29 KB)
spreadsheet Domací býci dle GSIH 2019 06 (24 KB)
spreadsheet TOP 100 býků SIH 2019_04_02 (33 KB)
spreadsheet Domácí býci dle SIH 2019_04_02 (25 KB)
spreadsheet Genomická TOP 100 2019_04_02 (30 KB)
spreadsheet Domácí bycí GSIH 2019_04_02 (24 KB)
spreadsheet TOP 100 býků dle GSIH 2019 02 (29 KB)
Rok 2018
spreadsheet TOP 100 býků SIH 2018_12 (34 KB)
spreadsheet Domácí býci dle SIH 2018_12 (27 KB)
spreadsheet Genomická TOP 100 2018_12 (29 KB)
spreadsheet Domácí býci dle GSIH 2018_12 (22 KB)
spreadsheet TOP 100 býků SIH 8_2018 (31 KB)
spreadsheet Domácí býci dle SIH 8_2018 (26 KB)
spreadsheet Genomická TOP 100 8_2018 (29 KB)
spreadsheet Domácí býci dle GSIH 8_2018 (21 KB)
Býci zapsaní do PK
spreadsheet
Býci zapsaní do PK 2022
(45 KB)
spreadsheet Býci zapsaní do PK 2021 (38 KB)
spreadsheet Býci zapsaní do PK 2020 (50 KB)
spreadsheet Býci zapsaní do PK 2019 (48 KB)
spreadsheet Býci zapsaní do PK 2018 (50 KB)
spreadsheet Býci zapsaní do PK 2017 (48 KB)
Býci podle počtu inseminací
spreadsheet Seznam býků 100+1 inseminací 2021 (24 KB)
spreadsheet Seznam býků 100+1 inseminací 2020 (42 KB)
spreadsheet Seznam býků 100+1 inseminací 2019 (42 KB)
spreadsheet Seznam býků 100+1 inseminací 2018 (43 KB)
spreadsheet Seznam býků 100+1 inseminací 2017 (42 KB)
Holštýnský analyzátor
Holštýnský analyzátor je webová aplikace, která umožňuje vyhledávání a třídění aktivních býků a prohlížení plemenných hodnot a nahrazuje původní Bullselektor.
Přihlášení do aplikace je možné pro všechny uživatele po dobu dvou měsíců od zveřejnění přes autentizační autoritu ČMSCH a.s. po zadání vašich přihlašovacích údajů. Posléze bude přihlašování do aplikace umožněno pouze pro uživatele na základě stávající smlouvy o využívání Interaktivního prohlížeče plemenic a Holštýnského analyzátoru.
Aktivní býci jsou býci v plemenitbě, kteří mají přidělený registr, min. podíl krve H či R mají 75 %, jsou narození v roce 1992 a dále, mají min. 10 inseminací za aktuální a minulý rok nebo jim byl státní registr přidělen v posledních 12 měsících.
Podrobný návod na práci v Holštýnském analyzátoru naleznete pdf zde. (631 KB)
Prohlížeč býků na eSkotu |
Holštýnský analyzátor |
Výsledky býků na Plemdatu
Zde naleznete publikované TOPky, žebříčky plemenic, informace o hodnocení exteriéru a zajímavé odkazy.
V záložce Genotypování naleznete odkazy na programy a aplikace ke genotypování plemenic včetně návodů a informací, jak s nimi pracovat. Součástí jsou také návody, jak správně odedbírat vzorek DNA.
TOPky
Aktuální TOP sestavy krav i jalovic včetně archivu od roku 2020 naleznete na eSkotu:
TOP krav dle SIH a TOP jalovic dle gSIH
případně jsou ke stažení na
https://www.cmsch.cz/plemdat/sestavy/ph-plemenic/plemeno-h/
Archiv:
TOP jalovic dle GSIH
spreadsheet TOP 500 jalovic dle gSIH 2020 10 (97 KB)
spreadsheet TOP 500 jalovic dle gSIH 2020 08 (97 KB)
spreadsheet TOP 500 jalovic dle gSIH 2020 06 (95 KB)
spreadsheet TOP 500 jalovic dle gSIH 2020 04 (98 KB)
spreadsheet TOP 500 jalovic dle gSIH 2020_02 (94 KB)
spreadsheet TOP 500 jalovic dle gSIH 2019_12 (93 KB)
spreadsheet TOP 500 jalovic dle gSIH 2019 10 (93 KB)
spreadsheet TOP 500 jalovic dle GSIH 2019 08 (93 KB)
spreadsheet TOP 500 jalovic dle GSIH 2019 06 (92 KB)
spreadsheet TOP 500 jalovic dle GSIH 2019_04 (97 KB)
spreadsheet Top 500 jalovic dle GSIH 2019 02 (87 KB)
TOP krav dle SIH
spreadsheet TOP krav dle SIH 2020 10 (27 KB)
spreadsheet TOP krav dle SIH 2020 08 (26 KB)
spreadsheet TOP krav dle SIH 2020 06 (26 KB)
spreadsheet TOP krav dle SIH K 2020 04 (26 KB)
spreadsheet TOP krav dle SIH-K 2019_12 (27 KB)
spreadsheet TOP krav SIH-K 2019 08 (27 KB)
spreadsheet TOP krav dle SIH-K 2019_04 (27 KB)
spreadsheet TOP krav SIH-K 2018_12 (27 KB)
spreadsheet TOP krav SIH-K 2018 _08 (27 KB)
spreadsheet
TOP krav SIH-K 2018_04
(28 KB)
Žebříčky
Žebříčky prvotelek
spreadsheet Nejlepších 100 prvotelek dle T+B 2022 (27 KB)
spreadsheet Nejlepších 100 prvotelek dle T+B 2021 (26 KB)
spreadsheet Nejlepších 100 prvotelek dle T+B 2020 (28 KB)
Žebříčky krav
spreadsheet Nejlepších 500 krav dle T+B 2022 (80 KB)
spreadsheet
Nejlepších 500 krav dle T+B 2021
(80 KB)
spreadsheet Nejlepších 500 krav dle T+B 2020 (83 KB)
spreadsheet Nejlepších 500 krav dle T+B 2019 (86 KB)
spreadsheet Nejlepších 500 krav dle T+B 2018 (80 KB)
spreadsheet Nejlepších 500 krav dle T+B 2017 (80 KB)
Vysokoprodukční krávy
Krávy s celoživotní užitkovostí nad 100 000 kg mléka
spreadsheet
Krávy s CU nad 100000 k 2022_9_30
(199 KB)
spreadsheet Krávy s CU nad 100000 k 2021_09_30 (181 KB)
spreadsheet Krávy s CU nad 100000 k 2020_09_30 (162 KB)
Krávy s vysokou celoživotní užitkovostí
spreadsheet 1000 krav s nejvyšší CU k 2019_09_30 (158 KB)
spreadsheet 1000 krav s nejvyšší CU k 2018_09_30 (118 KB)
spreadsheet 1000 krav s nejvyšší CU 2017 (173 KB)
VG a EX krávy
VG krávy
spreadsheet VG krávy nahodnocené v roce 2022 (84 KB)
spreadsheet VG krávy nahodnocené v roce 2021 (116 KB)
spreadsheet VG krávy nahodnocené v roce 2020 (116 KB)
spreadsheet VG krávy nahodnocené v roce 2019 (81 KB)
spreadsheet VG krávy nahodnocené v roce 2018 (83 KB)
Excelentní krávy
spreadsheet Excelentní krávy (65 KB)
Exteriér
Hodnocení exteriéru krav je důležité vzhledem k hodnocení funkčních vlastností, zdraví a dlouhověkosti, jenž mají vztah k ekonomicky významným ukazatelům a jsou proto vedle hlavních produkčních vlastností velmi vhodným nástrojem pro selekci krav.
Plošné hodnocení prvotelek
S plošným hodnocením prvotelek ve vybraných podnicích se začalo v roce 1998. Od roku 2001 se stalo plošné hodnocení plemenic jednou z priorit práce Svazu. Počet hodnocených prvotelek se od té doby desetinásobně navýšil i navzdory snížení počtu chovaných dojnic. O hodnocení krav se dnes starají čtyři bonitéři ČMSCH a.s. Bonitéři se účastní pravidelných společných hodnocení na národní i mezinárodní úrovni, kde si vzájemně vyhodnocují svůj popis s ostatními a korelují své odchylky. Cílem všech společných hodnocení je v první řadě sjednocení pohledu na popisované znaky a charakteristiky a úprava rozvrstvení popisu. Česká republika má také mezinárodního evropského sudího – Ing. Zdeňka Schaffelhofera.
Lineární popis znaků zevnějšku se provádí u těchto tělesných znaků:
tělesný rámec, šířka hrudníku, hloubka těla, hranatost, sklon zádě, šířka zádě, postoj zadních končetin zezadu, postoj zadních končetin z boku, úhel paznehtu, přední upnutí vemene, rozmístění předních struků, délka struků, hloubka vemene, výška zadního upnutí vemene, závěsný vaz, rozmístění zadních struků, chodivost, kondice, kvalita kostí, šířka vemene.
Hodnocení typu a zevnějšku krav
Celkové hodnocení typu a zevnějšku krav zahrnuje čtyři souhrnné charakteristiky (mléčná síla, stavba těla, končetiny, vemeno). Hodnocení se provádí zařazením do třídy podle tabulky a přidělením počtu bodů v rámci rozmezí dané třídy. Celkový počet bodů za zevnějšek je dán součtem přepočteného počtu bodů v jednotlivých charakteristikách. Přepočet bodů se provádí pomocí přepočtových koeficientů podle následujícího klíče:
Na základě celkového počtu bodů (součet přepočtených bodů v jednotlivých charakteristikách) jsou krávy zařazeny do šesti výsledných tříd zevnějšku:
Celá metodika hodnocení exteriéru je ke stažení zde:
pdf Metodika lineárního popisu (941 KB)
Bonitéři - holštýnský skot ČR:
SCHHS ČR, z.s.:
Ing. Ladislav Vondrášek
tel: 602 707 141
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
hlavní bonitér
Bonitéři ČMSCH, a.s.:
tel.: 724 223 003
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
oblast: střední Čechy, severní Čechy, východní Čechy, Vysočina (ZR)
tel.: 720 023 807
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
oblast: jižní Čechy, západní Čechy, část Vysočina
tel.: 602 132 613
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,
oblast Morava, část východní Čechy (UO, RK), část Vysočina (JI)
Ing. Adéla Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
tel: 727 920 629
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
oblast: severní Morava
Genotypování
Webová aplikace iGenetika
Genotypování plemenic zajišťuje laboratoř ČMSCH a.s. Pro komunikaci s chovateli byla vyvinuta aplikace iGenetika, která slouží k elektronickému zadávání objednávek na laboratorní rozbory, předání dat k výpočtu GPH, ověřování původu, stanovení QTL znaků (genetické vady, zbarvení) apod.
pdf Návod k iGenetice je ke stažení zde (292 KB)
ClouDNA: Modul pro třídění dat z iGenetiky
Pro třídění dat GPH daného chovu a porovnání s populací byl vyvinut nový modul ClouDNA, kde mohou chovatelé jednoduše třídit data, filtrovat a vyhodnocovat průměrné GPH vybrané skupiny jalovic (podle ročníku narození, podle otců aj.). Výhodou je možnost nastavení vlastních selekčních kritérií a chovného cíle, podle nichž se chovatel může rozhodovat o selekci zvířat.
pdf Manuál ClouDNA genomika (1.15 MB)
default Program ClouDNA (114 KB)
pdf Manuál pro výpočet US genomických PH (739 KB)
Součástí projektu je také systematický sběr informací o zdraví zvířat, proto je požadováno evidování diagnóz onemocnění formou Deníku nemocí. Manuál pro práci s aplikací pdf Deník nemocí a léčení je zde (12.26 MB) .
Odběr vzorku DNA
Podmínkou pro správnou analýzu DNA je kvalitní vzorek DNA zvířete, věnujte tedy dostatečnou pozornost odběru vzorku DNA. Odběrové sety pro odběr chlupových cibulek jsou zdarma k dispozici v laboratoři iGenetiky ČMSCH a.s. - objednávky na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., sady pro odběr ušních chrupavek jsou za poplatek k objednání na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Termíny pro příjem vzorků DNA do laboratoře a datum publikace v roce 2023:
Termín doručení Datum publikace
30.12.2022 7.2.2023
24.2.2023 4.4.2023
28.4.2023 6.6.2023
30.6.2023 8.8.2023
1.9.2023 10.10.2023
27.10.2023 5.12.2023
Návody na správný odběr biologického vzorku:
pdf Optimalizace odběru biologických vzorků (1.54 MB)
Chlupové cibulky:
pdf Manuál odběru chlupů (227 KB)
Ušní chrupavky:
Manuál pro odběr ušních chrupavek
Mating |
Prohlížeč plemenic |
Národní šampionka - 1. zemědělská a.s. Chorušice - CHORUSIC REDROCK LUCILLE 24 ET (501053-921) - Národní holštýnský šampionát Brno 2023
Rezervní šampionka - DV Krchleby - DV CILINA (484530-921) - Národní holštýnský šampionát Brno 2023
V této rubrice naleznete plemennou skladbu populace krav v ČR, výsledky kontroly užitkovosti podle plemen, černostrakatých i červenostrakatých holštýnských krav a kříženek a celou ročenku KU. Další žebříčky obsahují nejlepší stáje, krávy i prvotelky holštýnského plemene dle T+B v celé republice i v rámci Svazové soutěže, jejíž pravidla jsou taktéž zveřejněna.
Přehled KU
2.1. Vývoj početních stavů krav v kontrole užitkovosti od r. 1995
2.2. Plemenná skladba populace krav v KU v roce 2022
2.3. Vývoj plemenné skladby populace dojených krav v KU od roku 2000
2.4.Plemenná skladba populace krav holštýnského skotu v KU v roce 2022
Výsledky KU
3.1. Výsledky kontroly užitkovosti podle plemen 2022
3.1.1. Výsledky kontroly užitkovosti podle plemen - rozdíl 2022/2021 (nárůst+, pokles-)
3.3. Výsledky kontroly užitkovosti holštýnských krav a kříženek z převodného křížení 2022
3.4. Vývoj užitkovosti černostrakatých krav (H100) v KU od r. 1995
Nejlepší stáje
Nejlepší stáje v produkci T+B v uzavřené v kontrolním roce
spreadsheet Nejlepší stáje 2022 (68 KB)
spreadsheet Nejlepší stáje 2021 (64 KB)
spreadsheet Nejlepší stáje 2020 (58 KB)
spreadsheet Nejlepší stáje 2019 (57 KB)
spreadsheet Nejlepší stáje 2018 (60 KB)
Nejlepší krávy
Krávy s nejvyšší produkcí T + B v laktacích, uzavřených v kontrolním roce - údaje za normovanou laktaci
spreadsheet
500 krav s nejvyšší produkcí T+B 2022
(80 KB)
spreadsheet 500 krav s nejvyšší produkcí T+B 2021 (80 KB)
spreadsheet 500 krav s nejvyšší produkcí T+B 2020 (83 KB)
spreadsheet 500 krav s nejvyšší produkcí T+B 2019 (86 KB)
spreadsheet 500 krav s nejvyšší produkcí T+B 2018 (80 KB)
Nejlepší prvotelky
Prvotelky s nejvyšší produkcí T + B v laktacích, uzavřených v kontrolním roce - údaje za normovanou laktaci
spreadsheet
Nejlepší prvotelky v produkci T+B 2022
(27 KB)
spreadsheet Nejlepší prvotelky v produkci T+B 2021 (26 KB)
spreadsheet Nejlepší prvotelky v produkci T+B 2020 (28 KB)
spreadsheet Nejlepší prvotelky v produkci T+B 2019 (27 KB)
spreadsheet Nejlepší prvotelky v produkci T+B 2018 (22 KB)
Svazová soutěž
SCHHS ČR, z.s. každoročně vyhodnocuje chovatelskou soutěž členských podniků a krav založenou na KU. Vyhodnocení soutěže a předání cen vítězům se koná v rámci prosincového setkání chovatelů na Seči.
Výsledky Svazové soutěže pro rok 2021
Pravidla soutěže Svazu chovatelů holštýnského skotu ČR pro rok 2021
1. Soutěž o krávu s nejvyšší produkcí tuku + bílkovin
V soutěži jsou zařazeny krávy ze členských podniků Svazu, evidované v plemenné knize holštýnského skotu. Podmínkou pro vyhodnocení krávy v soutěži je její zapojení do KU nejpozději 40. den po otelení.
Soutěž je vyhodnocována ve 2 kategoriích:
- Kráva s nejvyšší produkcí tuku + bílkovin v 1.norm. laktaci, uzavřené v kontrolním roce
- Kráva s nejvyšší produkcí T+B ve 2. a další normované laktaci, uzavřené v kontrolním roce
2. Soutěž o podnik s nejvyšší produkcí tuku + bílkovin za normované laktace, uzavřené v kontrolním roce a zároveň nejvyšší celoživotní užitkovostí krav k poslednímu dni kontrolního roku
V soutěži jsou zařazeny členské podniky Svazu, evidované v plemenné knize holštýnského skotu. Předmětem vyhodnocení je průměrná užitkovost všech stájí, evidovaných v plemenné knize holštýnského skotu a průměrná celoživotní užitkovost všech žijících krav k poslednímu dni kontrolního roku.
Soutěž je vyhodnocována bez rozdělení do velikostních skupin
- pořadí podniků se stanoví na základě pořadí dle užitkovosti T + B všech krav, které uzavřely laktaci v průběhu kontrolního roku a pořadí dle celoživotní užitkovosti všech žijících krav k poslednímu dni kontrolního roku, pořadí T+B se bude na celkovém pořadí podílet vahou 70%, celoživotní užitkovost vahou 30%.
- pořadí T+B se stanoví seřazením podniků dle průměrné užitkovosti T + B od nejvyšší k nejnižší a toto pořadí se vynásobí koef. 0,7
- pořadí dle CU - podniky se seřadí podle průměrné celoživotní užitkovosti všech žijících krav k poslednímu dni kontrolního roku od nejvyšší hodnoty k nejnižší a pořadí se vynásobí koef. 0,3
- výsledný součet obou výsledků stanoví celkové pořadí.
Obecné podmínky:
- Do vyhodnocení se zařazují pouze podniky, které jsou členy Svazu a stáje těchto podniků, evidované v PKH, pokud se na celkovém počtu uzávěrek v souboru všech evidovaných stájí podílejí krávy, zapsané v PKH alespoň 50%.
- Podmínkou pro vyhodnocení podniku v soutěži je průměrné zapojení krav do kontroly užitkovosti nejpozději 30. den po otelení.
- V soutěži podniků se vyhodnotí 10 nejlepších, v soutěži o krávu s nejvyšší produkcí tuku + bílkovin se vyhodnotí v každé skupině vždy 3 krávy. Podmínkou vyhodnocení je zápis krávy v hlavním oddíle plemenné knihy (PHA, PHB).
- Všechny kategorie se vyhodnocují podle produkce tuku + bílkovin a celoživotní užitkovosti žijících krav k poslednímu dni kontrolního roku; v případě shodné produkce se lépe umístí podnik s vyšší produkcí kg T+B, dále podnik s vyšší produkcí kg bílkovin, u jednotlivých krav se při shodné produkci T+B lépe umístí kráva s vyšší produkcí kg B.
- V případě shodné hodnoty všech ukazatelů se dva nebo více vyhodnocených podniků nebo krav zařadí na shodné pořadí a obdrží stejnou cenu za dané pořadí.
3. Plakety za dosaženou užitkovost
- plakety se udělují všem chovům, evidovaným v plemenné knize holštýnského skotu, které dosáhnou stanovenou minimální užitkovost T+B; podmínkou je alespoň 50% podíl krav, zapsaných v PKH na počtu uzávěrek
- podmínky užitkovosti budou stanoveny na základě statistické analýzy užitkovosti, plakety budou uděleny všem chovům s průměrnou produkcí tuku + bílkovin na úrovni průměr + 1 směrodatná odchylka a vyšší s dalším členěním do podskupin podle velikosti směrodatné odchylky +1s, +1,5s a + 2,5s.
4. Věcné dary
Tři nejlepší krávy a deset nejlepších podniků bude odměněno věcnými dary a diplomy.
- Začátek
- Předchozí
- 1
- 2
- Následující
- Konec