Jandejsek: Těžko pojistitelná rizika by mohla spravovat komora

  • čtvrtek, pro 28 2017
  • Napsal(a)  Super User
Prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek navrhl, aby fond těžko pojistitelných rizik spravovala komora. O fondu se mluví již desetiletí, bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) ho chtěl ustanovit předloni, ale stále...

Prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek navrhl, aby fond těžko pojistitelných rizik spravovala komora. O fondu se mluví již desetiletí, bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) ho chtěl ustanovit předloni, ale stále není. Celková podoba fondu a jeho parametrů by se měla stanovit v zemědělské diskusi, řekl Jandejsek ČTK.

Podle dřívějších úvah by do fondu přispívali jedna ku jedné zemědělci a stát. V případě nadměrných srážek v období sklizně nebo sucha by z něj zemědělci čerpali peníze. Maximální rozsah fondu měl být 14 miliard korun.

Zemědělci, kteří by chtěli náhradu za nadměrné sucho a podobné klimatické nepředvídatelné jevy, by museli být komerčně pojištěni. Na rozdíl proti bývalým plánům ministerstva by se podle Jandejska nepředpokládalo, že by stát v případě využití všech peněz, které ve fondu jsou, mohl přispět až dvojnásobkem financí, které do něj zemědělci dali v posledních dvou letech. Podle Jandejska by měl být odvod do fondu povinný, ale podle pěstovaných komodit.

Systematický nástroj, kterým by stát řešil problémy zemědělců, je podle Jandejska potřebný a měl by se schválit co nejdříve. Nebylo by tak nutné stanovovat ad hoc podmínky pro čerpání například náhrad za sucho. V současnosti podle Jandejska stát vyplácí peníze pomalu. Například zemědělci v okolních zemích si podle něj stěžují, že náhrady za sucho dostali vyplacené před měsícem. "A my budeme rádi, když to dostaneme do konce března," upozornil.

Zemědělci dostanou jako odškodnění za letošní sucho až dvě miliardy korun, rozhodla vláda. Ovocnáři a školkaři obdrží dalších 208 milionů korun za škody způsobené jarními mrazy. Podle Jandejska reálné škody dosahují do 11 až 12 miliard korun. Za předloňské sucho stát vyplácel více než miliardu korun. Podle Jandejska je nutné, aby ministerstvo zemědělství urgovalo Evropskou komisi, která by měla fond odsouhlasit, nikoliv e-maily, ale osobně.

Celý článek

Číst 1256 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v RSS zprávičky

Z posledních chovatelských akcí

Aktuální Novinky

Titulka I 18 novinky web